Разлика помеѓу преработките на „Давид де ла Фуенте“

Додадени 349 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
| proyears = 2003<br />2004–2009<br />2010<br />2011<br />2012<br />2013–
| proteams = Вини Калдирола<br />{{ct|FUJ|2004}}<br />{{ct|AST|2010}}<br />{{ct|FOT|2011}}<br />{{ct|CJR|2012}}<br />{{ct|TKS|2013}}
| majorwins = [[Тур де Франс]], награда[[Награда за издржливостборбеност на Тур де Франс|Награда за борбеност]] (2006)<br>ГП МигуелМигел Индуран (2009)
| updated = 3 февруари 2014
}}
 
'''Давид де ла Фуенте Расилја''' ({{lang-es|David de la Fuente Rasilla}}; р. {{роден|4|мај|1981}} во [[Реиноса]], [[Кантабрија]]) — [[Шпанија|шпански]] професионален [[друмски велосипедист]], кој вози за професионалната континентална екипа {{ct|KTS}}, напуштајќи ја {{ct|CJR|2012}} по сезоната 2012.<ref>{{нмс|url=http://www.cyclingnews.com/news/de-la-fuente-completes-caja-rural-roster-for-2012?ns_campaign=news&ns_mchannel=rss&ns_source=cyclingnews&ns_linkname=0&ns_fee=0|title= Де ла Фуенте оди за Каха Рурал за 2012 |publisher=Cyclingnews.com |date= |accessdate=4 јануари 2012}}</ref> Де ла Фуенте водел во планинскиот пласман на [[Тур де Франс 2006]] повеќе етапи, добивајќи ја точкастата маичка на етапата 2 и потоа повторно на етапата 11, сè додека [[Михаел Расмусен]] не го презел водството во натпреварувањето. Поради неговите бројни нападнапади, Де ла Фуенте бил награден со [[Награда за борбеност на Тур де Франс|наградата за издржливостборбеност]].
 
== Достигнувања ==
;2006
: 56. Краен пласман [[Тур де Франс 2006|Тур де Франс]]
::ПобедникКраен ''пласман [[Награда за борбеност на Тур де Франс|Награда за борбеност'']]
::Етапи 2 и 11 награда за борбеност
;2007
* {{trapfriis|spain.Fuente.htm}}
 
{{Награда за борбеност на Тур де Франс}}
{{Persondata
 
|NAME= Де ла Фуенте, Давид
{{Лични податоци
|ALTERNATIVE NAMES= Де ла Фуента Расила, Давид
| NAME = Де ла Фуенте, Давид
|SHORT DESCRIPTION = шпански друмски велосипедист
| ALTERNATIVE NAMES = Де ла Фуента Расила, Давид
|DATE OF BIRTH= 04.05.1981
| SHORT DESCRIPTION = шпански друмски велосипедист
|PLACE OF BIRTH=[[Реиноса]], [[Кантабрија]], [[Шпанија]]
| DATE OF DEATHBIRTH = 4 мај 1981
| PLACE OF BIRTH = [[Реиноса]], [[Кантабрија]], [[Шпанија]]
|PLACE OF DEATH=
| DATE OF DEATH =
| PLACE OF DEATH =
}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Де ла Фуенте, Давид}}