Разлика помеѓу преработките на „Санкт Петербург“

Додадени 35 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
 
Низ неговата историја, градот го сменил своето име три пати. За време на [[Прва светска војна|Првата светска војна]], неговото име е сменето во Петроград. Во советската ера пак, вториот по големина град во [[СССР]] го носел името на [[Ленин]] - Ленинград. По падот на [[комунизам|комунизмот]], на градот му е вратено првобитното име, Санкт Петербург, иако неговите жители нагалено го викаат само Петар (Питер).
 
 
{{рв|Saint Petersburg}}
{{Русија-гео-никулец}}
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Русија}}