Разлика помеѓу преработките на „Адолф Андерсен“

Додадени 255 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Податотека:And00278.png|thumb|right|Адолф Андерсен]]
'''Карл Ернест Адолф Андерсен''' ([[германски]]:{{lang-de|Karl Ernst ''Adolf Anderssen'',}}; {{роден на|6|јули|1818}} - {{починал на|13|март|1879}})<ref name=Brit>"Anderssen, германскиAdolf" математичарin и''The еденNew одEncyclopaedia најсилнитеBritannica''. Chicago: Encyclopaedia Britannica Inc., 15th edn., 1992, Vol. 1, p. 385.</ref> — германски [[шах]]истиовски мајстор и водечки шахист во светот во средината на [[XIX век.<ref>Со исклучок на поразот од [[Пол Морфи]]. во 1858 г.</ref>
 
Тој неофицијалноНеофицијално бил прогласен светски шампионпрвак по освојувањето на првиот меѓународен шаховски турнаменттурни одржан во [[Лондон]] во [[1851]] г. ВеченКако вечен љубител на шахот, за тоа време на неговото гостување во Лондон бил прашан зошто не ја посетил [[Голема Изложбаизложба|Големата Изложбаизложба]] во Лондон на што одговорил: „Дојдов во Лондон да играм шах“.
 
По овој турамент бил непобелив сѐ до [[1858]] кога изгубил (7.5 против 2.5) од младиот [[Америка]]нец [[Пол Морфи]] кој бргу се отстранел од играта поради ментално здравствени причини што повторно му дозволило на Андерсер да доминира на светската сцена.
 
Во [[1870]] во [[Баден-Баден]] уште еднаш се докажал како првак со освојувањето на тој турнаменттурнир во кој и учествувал силниот [[Вилхелм Штајниц]].
 
== ИзворПоврзано ==
* Бурџес, Нан и Емс, 2004, ''Светските најзначителни шаховски игри'', Робинсон Паблишинг, Лондон. ISBN 1-84119-905-2
 
 
== Наводи ==
{{Никулец за биографија}}
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
[[Категорија:Родени во 1818 година]]
*{{chessgames player|id=10342}}
[[Категорија:Починати во 1879 година]]
*[http://www.anderssen.dzszach.pl Андерсенов спомен-турнир]
[[Категорија:Шахисти]]
*[http://www.geocities.com/siliconvalley/lab/7378/andersse.htm Партиите на Андерсен]
[[Категорија:Погреби во Полска]]
 
 
{{Германија-био-никулец}}
 
 
{{нормативна контрола|VIAF=10636597}}
 
[[Категорија:ШахистиГермански шахисти]]
[[Категорија:РодениЛуѓе воод 1818 годинаВроцлав]]