Разлика помеѓу преработките на „Брза храна“

Додадени 1.572 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
{{без извори}}
{{внимание}}
{{вики}}
'''Брза храна''' (позната и како Брза Ресторанска Услуга во самата индустрија) — термин за храната која што може да биде подготвена и сервирана за многу брзо време. Додека еден оброк со кратко време на подготовка може да се смета за Fast Food (Брза храна), својствено терминот соодветствува на храна продадена во ресторан или во продавница, со состојки претходно загреани или претходно приготвени и на тој начин сервирани на купувачот во спакувана форма за земање/носење (take away/take out). Терминот Fast Food беше препознат во речник на [[Мериам Вебстер]] во [[1951]] година.
 
Продажните места можат да бидат на плажа или да се во вид на трафики, каде што може да нема обезбедено покрив над глава или места за седење,<ref>{{cite book | title = Fast Food: Roadside Restaurants in the Automobile Age | first = John | last = Jakle | publisher = Johns Hopkins University Press | year = 1999 | isbn = 0-8018-6920-X }}; {{cite book | title = Texts Under Negotiation: The Bible and Postmodern Imagination | first = Walter | last = Brueggemann | publisher = Fortress Press | year = 1993 | isbn = 0-8006-2736-9 }}</ref> и третиот вид се рестораните за брза храна (исто така познати како Quick service restaurants ). Зделките „франшизи“ кои што се дел од синџирите на ресторани, стандардизираа прехранбени производи испорачани до секој ресторан од централните локации .<ref>{{cite book | title = Fast Food, Fast Track: Immigrants, Big Business, and the American Dream | first = Jennifer | last = Talwar | publisher = Westview Press | year = 2003 | isbn = 0-8133-4155-8 }}</ref>
 
Државните барања вклучени во отварањето на нелиценцирани ресторани за брза храна се релативно слаби. Рестораните со поголем размер на седишта, каде што купувачите се склони за седење, а воедно нивните нарачки се носени во првокласна атмосфера, во некои области се познати како повремени брзи ресторани .
 
==Историја==
==Историј==
 
Концептот за брза подготвена храна за продажба е тесно поврзан со урбаното развивање . Во Стар Рим , градовите имаа улици каде што се продаваа леб и вино. Вградените елементи на градовите на Источна Азија се продавниците за тестенини . Денес, сплеснатиот леб е насекаде распространет во Средниот Исток . Популарните индијски садови за брза храна вклучуваат vada pav, panipuri и dahi vada. Во француските нации во Јужна Африка , продавниците во и околу големите градови покрај патот продолжуваат да продаваат – како што и правеа со генерации , голем избор на храна, стапчиња од ситна пастрмка на жар , локално познати како brochettes ( да не биде помешано со лебот snack, од истото име пронајдено во Европа).
 
===Постмодерна Европа===
===Велика Британија===
 
Во области каде што има пристап кон крајбрежни води и води со прилив и одлив, Fast Food ( Брзата храна) често би вклучувала морски плодови или морска храна, како што е остригата, или пак во Лондон – јагулата. Честопати оваа морска храна би била зготвена директно на кејот или во близина.<ref name="pie">{{Cite web|url=http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/politics/5301158.stm|title=Eel and pie shop|accessdate=November 24, 2007|publisher=BBC|author=BBC | date=2006-08-31}}</ref> Развојот на рибарскиот брод на средината на деветнаесеттиот век води кон развојот на омилениот британски пржен чипс и пржена риба.
[[File:Fish, chips & mushy peas.JPG|thumb|Риба и компири]]
 
Посебната британска форма за брза храна ( Fast Food ) е сендвич ( sandwich ), термин популаризиран од [[Џон Монтагу]], четвртиот “Гроф на сендвичот” – во 1762 година тој “завитка” суво месо во леб, се со цел да не се прекине во својата работа или во својето коцкање. Сендвичот има доста сличности и со другите кујни и култури, како што се полнетите кифли во Франција. И покрај широката побарувачка и конзумирање во Велика Британија, сендвичот, во неговите различни форми, се смета за брза храна само во последните години, кога првично беше промовиран во синџирот познат како Subway (подеземен премин).
 
Исто како во најстарите форми, Велика Британија го присвои терминот Fast Food од другите култури, како што е Pizza (пица-италијански), Chinese noodles ( кинески тестенини ), kebab (ќебап), kurry ( кари-индиски лут зачин; јадење со ориз, ситнето месо и кари ) и други разни називи за брза храна кои доаѓаат од многу различни култури од светот. Во некои области увозената брза храна стана дел од двете култури воопшто, локалната и британската култура. До неодамна, здрави алтернативи за традиционалната брза храна беа на повидок.
 
Студии во 2008 година покажаа колкав е бројот на ресторани за брза храна по лице, нашироко низ светот. Велика Британија ја носеше титулата, Австралија беше на второто место, а Соединетите Американски Држави на трето место. Англија се издвојуваше со 25% од брзата храна.
 
Како што автомобилите станаа популарни и удобни по Првата светска војна, беа воведени Drive-in restaurants ( Драјв ин ресторани -кино, ресторан каде што се влегува со автомобил).
Американската компанија „White Castle“ (Бел замок), создадена од Били Ингрем и Волтер Андерсон во [[Канзас]] во [[1921]] година, е уважена со тоа што е втората продавница за брза храна и првиот ланец за хамбургер, кој што се продавал со цена од само пет центи за еден хамбургер.<ref name="npr">{{Cite web|url=http://www.npr.org/programs/morning/features/patc/hamburger/|title=The Hamburger|accessdate=November 23, 2007|publisher=[[National Public Radio|NPR]]|year=2002|author=[[National Public Radio]]}}</ref> Волтер Андерсон го изградил ресторанот „White Castle“ во [[Вичита]] во [[1916]] година, воведувајќи го ограниченото мени, ниските цени, рестораните за хамбургер со голема брзина.<ref name="jpfarrell">{{Cite web|url=http://jpfarrell.blogspot.com/2007/11/evolution-of-quick-service-restaurant.html|title=The Evolution of the Quick Service Restaurant|accessdate=February 14, 2008|publisher=A Management Consultant @ Large|author=James P Farrell}}</ref> И покрај сите свои иновации, компанијата им дозволуваше на своите купувачи да ја гледаат својата храна за време на нејзиното подготвување.
White Сastle беше успешна уште од својот почеток и создаде своја голема гранка за своите натпреварувачи.
 
==Глобализација==
 
Во 2006 година, порастот на глобалниот пазар за брза храна порасна за 4,8% и со тоа достигна вредост од 102,4 милиони долари и големина од 80,3 милиони трансакции. Само во Индија, индустријата за брза храна расте за 41% годишно.<ref>{{cite web|url=http://www.worldwatch.org|title=Worldwatch Institute}}</ref>
McDonald’s (Мек Доналдс) е лоциран во 126 држави и на 6 континенти, а може да се пофали со 31.000 ресторани низ светот.<ref>{{cite web|url=http://www.bbc.co.uk/worldservice/specials/1616_fastfood/|title=The Fast Food Factory}}</ref>
 
На 31 јануари 1990 година, Мек Доналдс отвори ресторан во Москва, и со првиот ден го руши рекордот за услужени купувачи. Овој ресторан во Москва е најзафатениот во цел свет. Најголемиот Мек Доналдс ресторан во светот се наоѓа во Пекинг, главниот град на Кина.
 
Исто така, оние кои конзумираат брза храна, во организмот внесуваат помалку млеко, овошје и зеленчук.
 
 
По прегледот на тест резултатите, истражувачите заклучија дека конзумирањето на брза храна од страна на децата се чини дека има негативен ефект на диетата на поединецот, со тоа што може значително да го зголеми ризикот на згоеност. Просечно една третина од децата во Соединетите Американски Држави на возраст од 4 до 19 години јадат брза храна секој ден. Со текот на годините, оваа лоша навика прави децата да се здобиваат со плус 6 килограми годишно.
 
“Немаш потреба од никотин или некоја друга дрога за да станеш зависен, ти создаваш желба. Мислам дека ке дознаеме дека индустријата на брзата храна не беше во целост во конфликт со потрошувачите”.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==
{{Ризница-врска|Fast food}}
 
[[Категорија:Исхрана]]