Димитар Башевски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 30 бајти ,  пред 8 години
→‎Дела: дополнување
[проверена преработка][непроверена преработка]
(дополнување)
(→‎Дела: дополнување)
* Мајсторот (раскази, 2013)
 
Неговите дела се објавенипреведувани и објавувани во странство на англиски, чешки, грчки, романски, српски, црногорски и албански. Застапуван во антологиите на македонската поезија и проза. Преведува од англиски. Добитник е на наградите „11 Октомври“, „Рациново признание“, „Ванчо Николески“ и „Печалбарска повелба“. Во 2001 год. Башевски беше прогласен за лауреат на престижната награда ''„Роман на годината“'' на Утрински весник за неговото дело, романот Бунар.
 
== Наводи ==
Анонимен корисник