Разлика помеѓу преработките на „Чадорест бор“

Додаден 1 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Дрва на Јапонија со помош на HotCat)
с
}}
 
'''ЧадорестиотЧадорест бор''' или ([[науч.]] ''Sciadopitys verticillata'') или '''којамаки''' ([[јап.]] {{јаз|ja|コウヤマキ}}) е карактеристичен [[четинар]] кој е [[ендемизам|ендемски]] во [[Јапонија]]. Ова е единствен член на фамилијата '''Чадорести борови''' (''Sciadopityaceae'') и [[род (биологија)|родот]] '''''Sciadopitys''''' и претставува [[жив фосил]] кој нема блискосродни дрва и растенија. Познат е од фосилните наоди од пред 230 милиони години.
 
[[Податотека:Sciadopitys verticillata1.jpg|лево|мини|Листовите на чадорестиот бор]]