27 јули (родени): Разлика помеѓу преработките

Додадени 33 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1452]] 
|[[Лудовико Сфорца]], милански војвода.
|-
|valign="top" align="right"|[[1832]] 
|[[Ѓура Јакшиќ]], најголемиот лиричар во српскиот [[романтизам]] и еден од најталентираните српски [[сликар]]и на XIX век.
|-
|valign="top" align="right"|[[1835]] 
|[[Џозуе Кардучи]], [[Италија|италијански]] [[поет]], добитник на [[Нобелова награда]] за [[литература]] во [[1906]] година.
|-
|valign="top" align="right"|[[1874]] 
|[[Иван Ачков]], македонски револуционер.
|-
|valign="top" align="right"|[[1915]] 
|[[Марио дел Монако]], италијански драмски тенор.
|-
|valign="top" align="right"|[[1946]] 
|[[Раде Шербеџија]], [[Србија|српски]] [[актер]] и [[пејач]] со потекло од [[Хрватска]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1965]] 
|[[Хозе Луис Чилаверт]], [[парагвај]]ски [[голман]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1972]] 
|[[Јанко Нинов]], македонски поет.
|-
|valign="top" align="right"|[[1977]] 
|[[Џонатан Рис Маерс]], ирски актер.
|-
|valign="top" align="right"|[[1983]] 
|[[Горан Пандев]], македонски фудбалер
|}
<noinclude>