Разлика помеѓу преработките на „9 јули (починале)“

Додадени 36 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1441]] 
|[[Јан ван Ајк]], фламански [[сликар]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1746]] 
|[[Филип V (Шпанија)|Филип]], шпански крал.
|-
|valign="top" align="right"|[[1850]] 
|[[Маргарет Фулер]], американска новинарка.
|-
|valign="top" align="right"|[[1904]] 
|[[Славејко Арсов]], македонски револуционер.
|-
|valign="top" align="right"|[[1913]] 
|[[Михаил Анагностакос]], грчки офицер.
|-
|valign="top" align="right"|[[1934]] 
|[[Иван Хаџи Николов]], македонски [[општественик]] и [[револуционер]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1942]] 
|[[Цветан Димов]], [[народен херој на Македонија]]; убиен е од [[Бугарија|бугарските]] [[фашизам|фашисти]] во [[Скопје]], во Обласната полициска управа.
|-
|valign="top" align="right"|[[1943]] 
|[[Иван Горан Ковачиќ]], хрватски [[Поезија|поет]], есеист, новинар, политичар, преведувач и борец во НОВ.
|-
|valign="top" align="right"|[[1992]] 
|[[Ханс Ем]], најстариот член на [[МАНУ]]. Учесник е во НОВ на македонскиот народ од [[1941]] година.
|-
|valign="top" align="right"|[[2001]] 
|[[Бедри Халими]], член на ОНА.
|}
<noinclude>