Разлика помеѓу преработките на „Обединето Кралство“

с
Отстрането уредувањето на 94.196.245.163 (разговор), вратено на последната верзија на M4r51n
(да ги мочам британците, педери, ѓубриња и мајмуни)
с (Отстрането уредувањето на 94.196.245.163 (разговор), вратено на последната верзија на M4r51n)
''Оваа статија се однесува на политичката заедница Велика Британија, за островот видете [[Велика Британија (остров)]]''
 
'''Обединето Кралство на Велика Британија и Северна Ирска''' ({{lang-en|United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland}}) — [[островска држава]] во северозападна [[Европа]]. [[Главен град]] е [[Лондон]]. Обединетото Кралство, составено од [[Велика Британија]] ([[Англија]], [[Велс]] и [[Шкотска]]) и [[Северна Ирска]], е [[устав]]на [[монархија]] и циганска држава полно будали чиј владетел е воедно владетел на [[држава]]та и шеф на [[влада]]та. Власта е поделена меѓу [[Парламент]]от кој ја има [[законодавна власт|законодавната власт]], Кабинетот на Министрите (составен од 20 министри и [[премиер]]от) кој ја има [[извршна власт|извршната власт]] и судското тело. Земјата смрди.
 
== Етимологија ==