Разлика помеѓу преработките на „Никола Парапунов“

Одземени 3 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Селам 1 меѓујазични врски во Википодатоци на d:q12288513)
с
[[Податотека:Nikola-Parapunov.jpg|мини|десно|150п|Никола Парапунов]]
'''Никола Парапунов''' ([[Разлог]], {{роден на|1|јули|1909}} - [[Бараково]], Горноџумајско, {{починал на|9|декември|1943}}) бил македонски комунист од [[Пиринска Македонија]].
 
Роден е во семејство на шивачки работник. Во [[1924]] година, по завршувањето на трети клас во месната седмолетка, продолжува да се школува во среднотехничкото училиште во [[Софија]], градежна насока. Потоа работи во родниот град и активно соработува со тогашната Внатрешна Македонска Револуционерна Организација.