Разлика помеѓу преработките на „Едноотворни“

Одземен 31 бајт ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
}}
 
'''Едноотворни''' ([[латински јазик({{науч|лат.]] ''Monotremata''}})) — [[цицачи]] чии млади се раѓаат од [[јајце]] со мека лушпа. Тие се изведуваат по неколку [[ден]]ови и цицаат сеè додека во целост не се развијат.
 
== Општи карактеристики ==