Разлика помеѓу преработките на „Дрезден (административен округ)“

нема опис на уредувањето
{{Infobox German Regierungsbezirk
|name = Дрезден{{малзак|Direktionsbezirk Dresden}}
|map = Saxony Direktionsbezirk Dresden.png
|state = Saxony
|capital = [[Дрезден]]
|area = 7931
|population = 16571141626870
|key = 146
|population_as_of = 31 декември 20062010
|population = 1657114
|dissolved = 1 март 2012
|population_as_of = 31 декември 2006
|url = [http://www.rp-dresden.de/ www.rp-dresden.de]
|dissolved =
|url = [http://www.rp-dresden.de/ www.rp-dresden.de]
}}
 
'''Дрезден''' е({{lang-de|Dresden}}) — еден од трите поранешни [[Административно подрачје (Германија)|административни окрузи]] на [[Саксонија|Слободната покраина Саксонија]], [[Германија]], кој се наоѓанаоѓал наво источниот истокотдел на покраината. ТојСе се совпаѓасовпаѓал со ''Planungsregionen''планските Оберлаузицрегиони Горна Лужица-НидершлезиенДолна Шлезија и ОбересГорна Елбталдолина на Елба/ОстерцгебиргеИсточни Рудни Планини. Бил распуштен на 1 март 2012 година.
[[File:Sachsen rbdresden.png|thumb|right|200px|Административниот округ Дрезден пред август 2008]]
'''Дрезден''' е еден од трите [[Административно подрачје (Германија)|административни окрузи]] на [[Саксонија|Слободната покраина Саксонија]], [[Германија]], кој се наоѓа на истокот на покраината. Тој се совпаѓа со ''Planungsregionen'' Оберлаузиц-Нидершлезиен и Оберес Елбтал/Остерцгебирге.
 
== Историја ==
 
{|
! width="50%" | Окрузи <br />''Kreise''
! width="50%" | Слободни градови <br />''Kreisfreie Städte''
|-
| valign="top" |
# [[Герлиц (округ)|Герлиц]]
# [[Мајсен (округ)|Мајсен]]
# [[Саксонска Швајцарија-Источни Рудни Планини]]
# [[Зексише Швајц-Остерцгебирге]]
| valign="top" |
# [[Дрезден]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.rp-dresden.de/ СлужбенаОфицијални страница]
 
{{Административни окрузи (Саксонија)}}
* [http://www.rp-dresden.de/ Службена страница]
 
{{Владин округ (Саксонија)}}
 
{{coord|51.17|14.0|display=title|format=dms}}
[[Категорија:Географија на Саксонија]]
[[Категорија:Области во Германија]]
 
[[da:Regierungsbezirk Dresden]]
[[de:Direktionsbezirk Dresden]]
[[en:Dresden (region)]]
[[et:Dresdeni ringkond]]
[[es:Región de Dresde]]
[[eo:Distriktaro Dresden]]
[[fr:District de Dresde]]
[[it:Dresda (distretto)]]
[[nl:Regierungsbezirk Dresden]]
[[ja:ドレスデン行政管区]]
[[no:Direktionsbezirk Dresden]]
[[pl:Rejencja Drezno]]
[[pt:Dresden (região)]]
[[ro:Dresden (regiune)]]
[[ru:Административный округ Дрезден]]
[[simple:Dresden Government Region]]
[[fi:Dresdenin hallintopiiri]]
[[zh:德累斯顿行政区]]