Бисалтија: Разлика помеѓу преработките

Додадени 392 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена во текстот (од 142.136.1.30) и вратена ревизијата 2971624 на Addbot)
сНема опис на уредувањето
По [[Македонско-римски војни|Македонско-римските војни]] по [[148]] година, Бисалтија ѝ припаѓа на првата [[мерида]].
 
== Денешна општина ==
По областа е именувана и општината [[Визалтија]] во [[Сер (округ)|Серскиот округ]], согласно грчката политика на присвојвуање на [[Античка Македонија|древната историја на Македонија]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Области во Античка Македонија}}
 
[[Категорија: {{Области во КралствотоАнтичка Македонија]]}}
[[Категорија: Долна Македонија]]
 
{{[[Категорија:Области во АнтичкаКралството Македонија}}]]
[[fr:Bisaltie]]
[[Категорија: Долна Македонија]]
[[Категорија:Визалтија]]