Разлика помеѓу преработките на „Прва фудбалска лига на Македонија 2007/2008“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| nextseason = [[Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009|2008–09]]
}}
'''Првата фудбалска лига на Македонија 2007/2008''' било 16. издание на [[Прва Македонска Лига (фудбал)|Првата македонска фудбалска лига]]. Шампион во таа сезона бил [[ФК Работнички|Работнички Кометал]] и со тоа обезбедил место во првата рунда од квалификациите за [[УЕФА Лига на шампиони]]. Второто место го освоил [[ФК Милано]] со што освоил место во првата рунда од квалификациите за [[Лига Европа|УЕФА Купот]], а третото место, место коешто порано водело во [[Интертото купКуп]]от кој бил укинаат таа сезона, го освоил [[ФК Пелистер]] со што исто така се квалификувал во УЕФА Купот. Испаднале [[ФК Шкендија Тетово|ФК Шкендија 79]] и [[ФК Цементарница|Цементарница 55]].
 
== Унапредување и отпаѓање ==