Разлика помеѓу преработките на „Прва фудбалска лига на Македонија 2007/2008“

нема опис на уредувањето
{{Infobox football league season
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
| competition = Прва македонска фудбалска лига
'''Првата фудбалска лига на Македонија 2007/2008''' било 16. издание на [[Прва Македонска Лига (фудбал)|Првата македонска фудбалска лига]]. Шампион во таа сезона бил [[ФК Работнички|Работнички Кометал]] и со тоа обезбедил место во првата рунда од квалификациите за [[УЕФА Лига на шампиони]]. Второто место го освоил [[ФК Милано]] со што освоил место во првата рунда од квалификациите за [[Лига Европа|УЕФА Купот]], а третото место, место коешто порано водело во [[Интертото куп]]от кој бил укинаат таа сезона, го освоил [[ФК Пелистер]] со што исто така се квалификувал во УЕФА Купот. Испаднале [[ФК Шкендија Тетово|ФК Шкендија 79]] и [[ФК Цементарница]].
| season = 2007–08
| winners = [[ФК Работнички|Работнички]]
| relegated = [[ФК Шкендија Тетово|ФК Шкендија 79]]<br />[[ФК Цементарница|Цементарница 55]]
| continentalcup1 = [[Лига на Шампиони 2008/09|Лига на Шампиони]]
| continentalcup1 qualifiers = [[ФК Работнички|Работнички]]
| continentalcup2 = [[2008–09 УЕФА Куп|УЕФА Куп]]
| continentalcup2 qualifiers = [[ФК Милано Куманово|Милано]]<br />[[ФК Пелистер|Пелистер]]
| continentalcup3 first round = [[УЕФА Интертото Куп 2008|Интертото Куп]]
| continentalcup3 first round = [[ФК Ренова|Ренова]]
| league topscorer = Ивица Глигоровски (15)
| biggest home win =
| biggest away win =
| highest scoring =
| total goals = 489
| average goals =
| prevseason = [[Прва фудбалска лига на Македонија 2006/2007|2006–07]]
| nextseason = [[Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009|2008–09]]
}}
'''Првата фудбалска лига на Македонија 2007/2008''' било 16. издание на [[Прва Македонска Лига (фудбал)|Првата македонска фудбалска лига]]. Шампион во таа сезона бил [[ФК Работнички|Работнички Кометал]] и со тоа обезбедил место во првата рунда од квалификациите за [[УЕФА Лига на шампиони]]. Второто место го освоил [[ФК Милано]] со што освоил место во првата рунда од квалификациите за [[Лига Европа|УЕФА Купот]], а третото место, место коешто порано водело во [[Интертото куп]]от кој бил укинаат таа сезона, го освоил [[ФК Пелистер]] со што исто така се квалификувал во УЕФА Купот. Испаднале [[ФК Шкендија Тетово|ФК Шкендија 79]] и [[ФК Цементарница|Цементарница 55]].
 
== Унапредување и отпаѓање ==