Разлика помеѓу преработките на „Демирхисарско“

Додадени 518 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
 
Постојат два града со ова име:
 
* [[Демир Хисар]] во југозападна Р.Република Македонија
* [[Демир Хисар (Егејска Македонија)|Демир Хисар]] или Валовишта во [[Сер (округ)|Серскиот округ]], Егејска Македонија
 
Кога се употребува во контекст на градот во југозападна Република Македонија, тогаш се мисли на подрачјето на денешната [[Општина Демир Хисар]].
 
Кога се употребува во контекст на градот во Серско, тогаш се мисли на подрачјето на денешната општина [[Синтика (општина)|Синтика]].
 
== Поврзано ==