Разлика помеѓу преработките на „Демирхисарско“

Одземени 10 бајти ,  пред 7 години
с
с (Бот брише Шаблон: Без извори, страница за појаснување)
Поимот ''Демирхисарско'' се употребува за приближно означување на местото на некој настан и значи дека се случило во околината на градот [[Демир Хисар]], т.е. локација која географски гравитира кон градот. Во зависност од административната поделба дефинирана со соодветна законска регулатива понекогаш се мисли на сите населени места кои потпаѓаат под управување на локалните власти во [[општина Демир Хисар]], според оваа дефиниција во одредени периоди некои места потпаѓаат под Демирхисарско, но некогаш и не.
 
== Поврзано ==
== Види исто така ==
* [[Листа на населени места во Република Македонија#Демирхисарски села|Демирхисарски села]], според актуелната територијална поделба на [[Република Македонија]].