Зборник на Миладиновци: Разлика помеѓу преработките

с
с (Робот: Селам 1 меѓујазични врски во Википодатоци на d:q12274304)
 
== Содржина ==
{{ПозКарта повеќе
| Балкан
| width = 300
| float = left
| border =
| caption =
| alt =
| AlternativeMap =
| label1 = Прилеп
| label1_size =
| position1 =
| background1 =
| mark1 = Blue 0080ff pog.svg
| mark1size =
| link1 = Прилеп
| lat1_deg = 41 | lat1_min = 20 | lat1_sec = 40 | lat1_dir = N
| lon1_deg = 21 | lon1_min = 33 | lon1_sec = 20 | lon1_dir = E
}}
 
Во овој Зборник на 538 страници голем формат се објавени вкупно 660 песни, од кои 584 македонски и 76 бугарски. Покрај тоа, во книгата се приклучени уште и [[Свадба|свадбени]] обичаи од [[Струга]] и [[Кукуш]], годишни обичаи од Струга, верувања, игри, преданија, сопствени народни имиња, пословици, гатанки и мал македонско-хрватски [[речник]].