Разлика помеѓу преработките на „Царство Бугарија“

с
нема опис на уредувањето
с
с
 
На [[22 септември]] [[1908]] година по анексијата на [[Босна и Херцеговина]] од страна на [[Австро-Унгарија]] и со подршката на [[Русија]], Бугарија ја добила својата независност - [[Цар Фердинанд|Фердинанд]] прочитал манифест во старата престолнина [[Велико Трново]]. Променет бил и Трновскиот Устав, со којшто титулата на Фердинанд била променета од "[[кнез]]" на "[[цар]]" и соодветно официјалното именување на државата - од "[[Кнежество Бугарија]]" на "Царство Бугарија".
 
[[Податотека:Map of Bulgaria during WWII.png|мини|лево|Бугарија во времето на [[Втора светска војна|Втората светска војна]].]]
 
После доаѓањето на власт на [[Татковински фронт (Бугарија)|Отчествениот Фронт]] на [[9 септември]] [[1944]] година се организирал [[референдум]] за промена на формата на државното управување, на којшто бугарскиот народ гласал со 92,7% за [[република]]нска форма на управување. На [[15 септември]] [[1946]], Бугарија била прогласена за Народна република. Во [[1947]] [[Народно собрание|Големото народно собрание]] го примило новиот [[Устав]] на [[Народна Република Бугарија]].