Разлика помеѓу преработките на „Тесла (единица)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:100RSD front.jpg|мини|десно|250п|Физичката единица на банкнота од 100 [[Српски динар|динари]] со ликот на Никола Тесла]]
'''Тесла''' (симб. '''T''') е [[изведена SI-единица]] за [[магнетно поле|магнетна индукција]] („густина на магнетен тек“). Една тесла е еднаква на еден [[вебер (единица)|вебер]] на [[квадратен метар]]. Усвоена е во [[1960]] и именувана во чест на српскиот пронаоѓач [[Никола Тесла]].<ref>Усвајање назива "Тесла" за међународну јединицу магнетне индукције, Електротехнички институт "Никола Тесла", Годишњи извештај за 2006. годину, Срђан Спиридоновић, ISSN 1820-256X</ref>
 
== Дефиниција ==