Свјатослав Рихтер: Разлика помеѓу преработките

Додадени 17 бајти ,  пред 14 години
слободна слика
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(слободна слика)
[[Слика:Sviatoslav Richter.jpg|десно|мини|250п200п|Свјатослав Рихтер]]
'''Свјатослав Теофилович Рихтер''' ([[руски]]: {{lang-ru|Святосла́в Теофи́лович Ри́хтер}}) ([[20 март (родени)|20 март]] ([[7 март]] стар стил), [[1915]] -– [[1 август (починале)|1 август]], [[1997]]) е еден од најголемите пијанисти на XX[[20 век]], можеби и на сите времиња, титула којашто ја добива заради длабочината на своите интерпретации, виртуозната техника и обемноста на репертоарот.
 
==Биографија==
 
==Надворешни врски==
* {{Ru}} [http://www.sviatoslavrichter.ru/ Страница за Рихтер] {{Ru}}
* {{En}} [http://www.trovar.com/str/bio.html Рихтер] - живот и дело {{En}}
 
[[Категорија:Руски класични музичари]]