Разлика помеѓу преработките на „Иван Перишиќ“

Додадени 4.794 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
 
== Кариера ==
===Рани години===
На возраст од само 17 години, Перишиќ заработил голема количина на интерес од голем број на клубови, вклучувајќи ги екипите на [[ФК Андерлехт|Андерлехт]], [[ФК ПСВ Ајндховен|ПСВ]], [[ФК Ајакс|Ајакс]], [[ФК Трабзонспор|Трабзонспор]] и [[ФК Хамбургер|Хамбургер]], пред тој на крајот да потпише за францускиот клуб [[ФК Сошо|Сошо]]. Тој се пресели во Франција од екипата на [[Хајдук Сплит]] во која дошол на единаесет-годишна возраст во [[2000]] година. Во Сплит тој бил наречен од страна на некои новинари "новиот [[Аљоша Асановиќ|Асановиќ]]" - по познатиот хрватски играч од средниот ред кој исто така играше во Франција. Од [[2007]] до јануари [[2009]] година, Перишиќ настапуваше за резервниот тим на Сошо, но не добил можност за деби во првиот тим.
 
 
Своето деби за популарните ''милионери'' Перишиќ го имал во победата на домашен терен над Хамбургер со 3-1, кога се појавил како замена на местото на [[Крис Леве]]. Својот дебитантски погодок за Дортмунд го постигнал во [[УЕФА Лига на шампиони|Лигата на шампионите]], прекрасен волеј удар од 17-тина метри со кој го израмнил резултатот на 1-1 против [[ФК Арсенал|Арсенал]], што на крајот се испостави и како конечен резултат. Десетина дена подоцна тој го постигнал својот првенец и во Бундеслигата, одново да го израмни резултатот на 1-1, овојпат против екипата на [[ФК Мајнц|Мајнц]] во нивната победа во гости со 2-1. Тој одново се впишал меѓу стрелците во гостински натпревар кај [[ФК Вердер Бремен |Вердер]] во [[Бремен]] на [[14 октомври]], што Дортмунд го добил со 2-0. Во истиот натпревар тој бил исклучен од игра поради добивање на втор жолт картон на почетокот од второто полувреме (47 минута). Неговата серија на голови продолжи во вториот месец од новата [[2012]] година кога постигнал погодок во Купот на Германија. На [[26 фебруари]] постигнал гол во последните моменти од натпреварот за ја завери победата на својот тим над [[ФК Хановер 96|Хановер]] од 3-1. За прв пат по доаѓањето во Германија тој врзал голови во два натпревари едно-подруго кон крајот на март, кога ги затресол мрежите на [[ФК Келн|Келн]] и на [[ФК Штутгарт|Штутгарт]] на [[25 март|25]] и на [[30 март]].
 
Во новата сезона, Перишиќ постигнал два гола во поразот со 3-2 од Хамбургер на [[22 септември]] [[2012]]. Сепак, наскоро можностите за играње во почетниот тим на Перишиќ станале ограничени, а откако одиграл мал број на натпревари како стартер, тој изјавил за хрватскиот канал [[Нова ТВ]] дека не добил поддршка од [[Јирген Клоп]] и го обвинил својот тренер за фаворизирање на други играчи.<ref>{{cite news|title=Borussia Dortmund hold contract extension talks with Marcel Schmelzer|url=http://www1.skysports.com/football/news/11095/8253377/|publisher=Sky Sports|date=16 November 2012|accessdate=12 February 2013}}</ref> In response, Klopp criticised his actions as childish and Perišić will face a fine, due to his comment.<ref>{{cite news|title=Klopp: Perisic should keep his mouth shut|url=http://www.goal.com/en-gb/news/3275/bundesliga/2012/11/17/3534575/klopp-perisic-should-keep-his-mouth-shut|publisher=Goal.com|date=17 November 2012|accessdate=11 February 2013}}</ref>
 
===Волфсбург===
На [[6 јануари]] [[2013]] година, бил објавен трансферот на Перишиќ во [[ВФЛ Волфсбург|Волфсбург]] за 8.000.000 €. Перишиќ го постигнал својот прв гол за Волфсбург во пријателски натпревар против [[ФК Стандард Лиеж|Стандард Лиеж]] на [[10 јануари]]. Тој го направил своето деби во официјален натпревар за Волфсбург против [[ФК Штутгарт|Штутгарт]] на [[19 јануари]] [[2013]]. Во март, Перишиќ заработил повреда на левото коленото која го натерала да ги пропушти сите натпревари во текот на март и април.<ref>{{cite web|title=Wolfsburg forward Ivan Perisic to miss 4 weeks after injuring left knee in Bundesliga match|url=http://www.winnipegfreepress.com/sports/soccer/wolfsburg-forward-ivan-perisic-to-miss-4-weeks-after-injuring-left-knee-in-bundesliga-match-197015301.html|publisher=Winnipeg Free Press|accessdate=27 April 2013}}</ref> Перишиќ се вратил во акција на почетокот на мај за натпреварот против Хамбургер, влегувајќи како замена и асистирал за израмнувачкиот гол на [[Макото Хасебе]] во 65-тата минута. На [[11 мај]] [[2013]] година, тој се соочил со неговиот поранешен клуб [[ФК Борусија Дортмунд|Борусија Дортмунд]] и постигнал два гола на домашен терен во ремито 3-3.
На [[6 јануари]] [[2013]] година, бил објавен трансферот на Перишиќ во [[ВФЛ Волфсбург|Волфсбург]] за 8.000.000 €.
 
На [[3 август]] [[2013]] година, тој го постигна својот прв гол во [[Фудбалски куп на Германија|Купот на Германија]] за Волфсбург во нивната победа со 3-1 над [[ФК Карлсруе|Карлсруе]].<ref> Http://www.sofascore.com/karlsruher-sc-vfl-wolfsburg/zabsdbb</ref> На [[26 октомври]] [[2013]] година, Перишиќ ја отворил својата сметка на првенствени голови за сезоната (2013-14), откако го постигнал третиот и последен гол во победата над [[ФК Вердер Бремен|Вердер Бремен]] со 3-0, а исто така и му асистирал на сонародникот [[Ивица Олиќ]] при постигнувањето на вториот гол во истиот натпревар.<ref>http://www.whoscored.com/Matches/723826/Live/Germany-Bundesliga-2013-2014-Wolfsburg-Werder-Bremen</ref> Тој постигнал два гола во победата со 4-1 над [[ФК Нирнберг|Нирнберг]].<ref>http://www.whoscored.com/Matches/724028/Live/Germany-Bundesliga-2013-2014-Wolfsburg-Nurnberg</ref> Перишиќ ја завршил добрата сезона како втор стрелец на клубот со 10 постигнати гола 4 помалку од Олиќ. Тоа се одразило и на клубот кој завршил на 5. место во [[Бундеслига]]та, со еден бод помалку од [[ФК Баер Леверкузен|Баер Леверкузен]] кој обезбедил место во квалификациите за Лигата на шампионите.
 
== Титули ==
* [http://www.espnfc.com/player/103485/ivan-perisic?season=2013 Иван Перишиќ на espn]
* [http://www.goal.com/en/people/croatia/22979/ivan-perisic Иван Перишиќ на Goal.com]
 
==Наводи==
{{наводи|2}}
 
{{Состав на Хрватска на Светското првенство 2014}}