Копти: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Коптите''' се [[православие|православни христијани]] кои живеат по долината на реката [[Нил]], во [[Египет]]. Тие всушност претставуваат и етничка и верска група. Најголемиот дел на Копти се припадници на [[Коптска православна црква|Коптската православна црква]]. Христијанството било религија на мнозинството жители на Египет од 400-800 година и мнозинство после муслиманското освојување во средината на 10 век,<ref name="U.S. Bill Has Egypt's Copts Squirming">{{cite news | last = Ibrahim | first = Youssef M. | title= U.S. Bill Has Egypt's Copts Squirming | work= [[The New York Times]] | date=April 18, 1998 | url = http://query.nytimes.com/gst/fullpage.html?res=9E02E5DC103DF931A25757C0A96E958260&sec=&spon=&pagewanted=1| accessdate=2008-10-08}}</ref>, а и денес значително малцинство. Во минатото Коптите зборувале [[коптски јазик]], но од 18 век овој јазик наоѓа примена само во литургиите, а Коптите зборуваат на [[арапски јазик]].
 
== Наводи ==