Копти: Разлика помеѓу преработките

Додаден 61 бајт ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
'''Коптите''' се [[православни христијани]] кои живеат по долината на реката [[Нил]], во [[Египет]]. Тие всушност претставуваат и етничка и верска група. Најголемиот дел на Копти се припадници на [[Коптската православна црква]]. Христијанството било религија на мнозинството жители на Египет од 400-800 година и мнозинство после муслиманското освојување во средината на 10 век. Во минатото коптите зборувале [[коптски јазик]], но од 18 век овој јазик наоѓа примена само во литургиите, а Коптите зборуваат на [[арапски јазик]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Христијанство во Египет]]