Копти: Разлика помеѓу преработките

Додаден 71 бајт ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
(Создадена страница со: '''Коптите''' се православни христијани кои живеат по долината на реката Нил, во Египе...)
 
сНема опис на уредувањето
'''Коптите''' се православни христијани кои живеат по долината на реката Нил, во Египет. Тие всушност претставуваат и етничка и верска група. Најголемиот дел на Копти се припадници на Коптската православна црква. Христијанството било религија на мнозинството жители на Египет од 400-800 година и мнозинство после муслиманското освојување во средината на 10 век. Во минатото коптите зборувале коптски јазик, но од 18 век овој јазик наоѓа примена само во литургиите, а Коптите зборуваат на арапски јазик.
 
[[Категорија:Христијанство во Египет]]