Разлика помеѓу преработките на „Иван Перишиќ“

Додадени 1.458 бајти ,  пред 6 години
нема опис на уредувањето
с (ситна поправка)
{{Infobox football biography 3
| playername = Иван Перишиќ<br />Ivan Perisic
| image = [[Податотека:Ivan‑PerisicIvan Perisic.jpg|250px]]
| height = {{height|m=1.87}}
| dateofbirth = {{birth date and age|df=yes|1989|2|2}}
| cityofbirth = {{роден во|Сплит|}}
| countryofbirth = [[Хрватска]]
| currentclub = [[ВФЛ{{Fb Волфсбург|Волфсбург]]team Wolfsburg}}
| clubnumber = 149
| position = [[Среден ред (фудбал)|Среден ред]]
| youthyears1 = | youthclubs1 = [[ФК Хајдук Сплит]]
| years2 = 2009 | caps2 = 18 | goals2 = 5 | clubs2 = →[[ФК Роселар|Роселар]] (позајмен)
| years3 = 2009-2011 | caps3 = 70 | goals3 = 31 | clubs3 = [[ФК Клуб Бриж|Клуб Бриж]]
| years4 = 2011-2013 | caps4 = 42 | goals4 = 9 | clubs4 = [[ФК Борусија Дортмунд|Борусија Дортмунд]]
| years5 = 2013- | caps5 = 244 | goals5 = 0 12 | clubs5 = [[ВФЛ Волфсбург|Волфсбург]]
| nationalyears1 = 2011- | nationalcaps1 = 1731 | nationalgoals1 = 14 | nationalteam1 = [[Фудбалска репрезентација на Хрватска|Хрватска]]
| pcupdate = 6 јануари 2012
| ntupdate = 6 јануари 2012
}}
 
'''Иван Перишиќ''' (роден на 2 февруари, 1989 во [[Сплит]]) е [[Хрватска|хрватски]] [[фудбалер]] кој игра како играч од средниот ред кој игра за германскиот [[Бундеслига]]шки клубш [[ВФЛ Волфсбург|Волфсбург]].
 
== Кариера ==
На возраст од само 17 години, Перишиќ добизаработил голема количина на интерес од голем број на клубови, вклучувајќи ги екипите на [[ФК Андерлехт|Андерлехт]], [[ФК ПСВ Ајндховен|ПСВ]], [[АјаксФК АмстердамАјакс|Ајакс]], [[ФК Трабзонспор|Трабзонспор]], и [[ФК Хамбургер|Хамбургер]], пред тој на крајот да потпише за францускиот клуб [[ФК Сошо|Сошо]]. Тој се пресели во Франција од екипата на [[Хајдук Сплит]] во која дошол на единаесет-годишна возраст во [[2000]] година. Во Сплит тој бешебил наречен од страна на некои новинари "новиот [[Аљоша Асановиќ|Асановиќ]]" - по познатиот хрватски играч од средниот ред кој исто така играше во Франција. Од [[2007]] до јануари [[2009]] година, тојПеришиќ играше инастапуваше за резервниот тим на Сошо, но не добил можност за деби во првиот тим.
 
=== Роселар ===
Во 2009 година Перишиќ бешебил испратен на позајмица во белгискиот прволигаш [[ФК Роселар|Роселар]], со цел да собере играчко искуство. ОдиграТој одиграл половина- сезона во која бешебил многу успешен постигувајќи 5 гола на 18 лигашки настапи.
 
Во 2009 година Перишиќ беше испратен на позајмица во белгискиот прволигаш [[ФК Роселар|Роселар]], со цел да собере играчко искуство. Одигра половина-сезона во која беше многу успешен постигувајќи 5 гола на 18 лигашки настапи.
 
=== Клуб Бриж ===
По успешната полусезонаполу-сезона во Белгија тој им оставаоставил многу силен впечаток на челниците на еден од водечките клубови во лигата, тимот на [[ФК Клуб Бриж|Клуб Бриж]]. На [[26-ти Августaвгуст]] [[2009 тој и]] официјално го комплетира својот трансфер од [[ФК Сошо|Сошо]] за сума од 250,000 [[евро|€]] и потпишувапотпишувајќи три годишен договор со Бриж.
 
Своето деби за новиот тим тој го имаимал на [[13-ти Септемврисептември]] [[2009]] против екипата на [[ФК Генк|Генк]], во мечнатпревар што завршизавршил нерешено 1-1, а токму тој го постигнапостигнал израмнувачкиот погодок за својот тим во 45-тата минута. Сезоната ја завршувазавршил со 9 постигнати гола во 33 првенствени настапи.
По успешната полусезона во Белгија тој им остава многу силен впечаток на челниците на еден од водечките клубови во лигата, тимот на [[ФК Клуб Бриж|Клуб Бриж]]. На 26-ти Август 2009 тој и официјално го комплетира својот трансфер од [[ФК Сошо|Сошо]] за сума од 250,000 [[евро|€]] и потпишува три годишен договор.
 
Во следната сезоната Перишиќ го покажал сиот свој талент постигнувајќи 22 првенствени гола за Бриж, вклучувајќи ги и четирите против [[ФК Шарлероа|Шарлероа]] во победата со 5-0. Перишиќ воедно бил најдобар стрелец во Белгиската Јупилер лига за сезоната 2010-2011, а истотака бил избран и за играч на сезоната во Белгија. Сепак, слабото четврто место на Бриж во првенството не ги задоволува апетитите на Перишиќ и тој решил да го напушти клубот по завршувањето на сезоната.
Своето деби за новиот тим тој го има на 13-ти Септември 2009 против екипата на [[ФК Генк|Генк]], во меч што заврши 1-1, а токму тој го постигна израмнувачкиот погодок за својот тим во 45-тата минута. Сезоната ја завршува со 9 постигнати гола во 33 првенствени настапи.
 
Во сезоната 2010-2011 Перишиќ го покажува својот талент постигнувајќи 22 лигашки гола за Бриж, што го прават воедно и најдобар стрелец во Белгиската Јупилер Про Лига. Истотака тој е избран и за играч на сезоната во Белгија.
 
=== Борусија Дортмунд ===
На [[23-ти мај]] [[2011]] Перишиќ потпишува 5потпишал пет-годишен договор со шампионот на Германија за таа сезона екипата на [[ФК Борусија Дортмунд|Борусија Дортмунд]] за сума од 5.5 милиони [[евро|€]].
 
Своето деби за популарните ''милионери'' тојПеришиќ го имаимал во победата на домашен терен над [[Хамбургер СВ|Хамбургер]] со 3-1, кога се појавипојавил како замена на местото на [[Крис ЛевЛеве]]. Својот дебитантски погодок за [[ФК Борусија Дортмунд|Дортмунд]] го постигнапостигнал во [[УЕФА Лига на шампиони|Лигата на шампионите]] кога со, прекрасен волеј удар од 17-тина метри со кој го израмниизрамнил резултатот на 1-1 против [[ФК Арсенал|Арсенал]], што на крајот се испостави и како конечен резултат. Десетина дена подоцна тој го постигнапостигнал својот првенец и во Бундеслигата, одново да го израмни резултатот на 1-1, овојпат против тимотекипата на [[ФК Мајнц|Мајнц]], во нивната победа нагостиво гости со 2-1. Тој одново се впишавпишал меѓу стрелците наво уштегостински едно гостување овојпатнатпревар кај [[ФК Вердер Бремен |Вердер]] во [[Бремен]] на [[14-ти Октомвриоктомври]], што Дортмунд го добидобил со 2-0. НаВо почетокотистиот однатпревар вторототој полувремебил (47исклучен минута)од тој беше исклученигра поради добивање на втор жолт картон на почетокот од второто полувреме (47 минута). Неговата серија на голови продолжи во вториот месец од новата [[2012]] година кога тој постигнапостигнал погодок во Купот на Германија. На [[26-ти Фебруари тојфебруари]] постигнувапостигнал гол во последните миговимоменти од мечотнатпреварот за ја завери победата на својот тим над [[ФК Хановер 96|Хановер]] од 3-1. За прв пат по доаѓањето во Германија тој постигнуваврзал голголови во два мечанатпревари едно -подруго накрајоткон крајот на Март 2012март, откакокога ги дресезатресол мрежите на екипите на [[ФК Келн|Келн]] и на [[ФК Штутгарт|Штутгарт]] на [[25-ти март|25]] и на [[30-ти Мартмарт]].
На 23-ти мај 2011 Перишиќ потпишува 5 годишен договор со шампионот на Германија за таа сезона екипата на [[ФК Борусија Дортмунд|Борусија Дортмунд]] за сума од 5.5 милиони [[евро|€]].
 
===Волфсбург===
Своето деби за популарните ''милионери'' тој го има во победата на домашен терен над [[Хамбургер СВ|Хамбургер]] со 3-1, кога се појави како замена на местото на [[Крис Лев]]. Својот дебитантски погодок за [[ФК Борусија Дортмунд|Дортмунд]] го постигна во [[УЕФА Лига на шампиони|Лигата на шампионите]] кога со прекрасен волеј удар од 17-тина метри го израмни резултатот на 1-1 против [[ФК Арсенал|Арсенал]], што на крајот се испостави и како конечен резултат. Десетина дена подоцна тој го постигна својот првенец и во Бундеслигата, одново да го израмни резултатот на 1-1 овојпат против тимот на [[ФК Мајнц|Мајнц]], во нивната победа нагости со 2-1. Тој одново се впиша меѓу стрелците на уште едно гостување овојпат кај [[ФК Вердер Бремен|Вердер]] во [[Бремен]] на 14-ти Октомври, што Дортмунд го доби со 2-0. На почетокот од второто полувреме (47 минута) тој беше исклучен поради добивање на втор жолт картон. Неговата серија на голови продолжи во вториот месец од новата 2012 година кога тој постигна погодок во Купот на Германија. На 26-ти Фебруари тој постигнува гол во последните мигови од мечот за ја завери победата на својот тим над [[ФК Хановер 96|Хановер]] од 3-1. За прв пат по доаѓањето во Германија тој постигнува гол во два меча едно подруго накрајот на Март 2012, откако ги дресе мрежите на екипите на [[ФК Келн|Келн]] и на [[ФК Штутгарт|Штутгарт]] на 25-ти и на 30-ти Март.
На [[6 јануари]] [[2013]] година, бил објавен трансферот на Перишиќ во [[ВФЛ Волфсбург|Волфсбург]] за 8.000.000 €.
 
== Титули ==
=== {{flagicon|Германија}} Борусија Дортмунд ===
*'''[[Бундеслига]]''' (1) : 2011–12
*'''[[Фудбалски куп на Германија|Куп на Германија]]''' (1) : 2011-12
== Надворешни врски ==
* [http://wwwint.transfermarktsoccerway.decom/enplayers/ivan-perisic/profil13756/spieler_42460.html IvanИван Perišić]Перишиќ atна Transfermarkt.desoccerway]
* [http://www.transfermarkt.de/en/ivan-perisic/profil/spieler_42460.html Иван Перишиќ на transfermakt]
* [http://www.whoscored.com/Players/70524/Show/Ivan-Perisic Иван Перишиќ на whoscored]
* [http://www.espnfc.com/player/103485/ivan-perisic?season=2013 Иван Перишиќ на espn]
* [http://www.goal.com/en/people/croatia/22979/ivan-perisic Иван Перишиќ на Goal.com]
 
{{Состав на Хрватска на Светското првенство 2014}}
 
{{Borussia Dortmund squad}}
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Перишиќ}}
 
[[Категорија:Фудбалери на ФК Клуб Бриж]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Борусија Дортмунд]]
[[Категорија:Фудбалери на ФК Сошо]]
[[Категорија:Фудбалери на ВФЛ Волфсбург]]
[[Категорија:Хрватски фудбалери]]