Разлика помеѓу преработките на „Референдум во Македонија (1991)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Политики на Република Македонија‎‎}}
{{Инфокутија за референдум
| name = Референдум за независност на Македонија
| notes =
}}
{{Политики на Република Македонија‎‎}}
 
Македонскиот референдумот за независност е одржан на [[8 септември]], [[1991]] година и резултира со прогласување на независност на [[Македонија]] од [[Социјалистичка Федеративна Република Југославија]].<ref>''Snežana Trifunovska, ''Yugoslavia through documents: from its creation to its dissolution''. Martinus Nijhoff Publishers, 1994''</ref>.
:Прашањето на референдумот гласел: