Разлика помеѓу преработките на „Федерико Гарсија Лорка“

с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 70 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q41408 (translate me))
с
}}
 
'''Федерико Гарсија Лорка''' ([[шпански]]: ''Federico del Sagrado Corazón de Jesús García Lorca''); ([[Фуенте Вакерос]], {{роден на|15|јуни|1899}} - {{починал на|19|август|1936}}) бил шпански [[писател]], [[драмски писател]], [[режисер]], [[пијанист]], [[сликар]] и [[музичар]]. Денес, тој се смета за еден од најголемите [[лиричар]]и воопшто, а неговото творештво извршило значително влијание врз развојот на [[Европа|европската]] [[поезија]].
 
== Биографија ==