Разлика помеѓу преработките на „Пајак (планина)“

Додадени 84 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с (додадена Категорија:Меглен со помош на HotCat)
с
| coordinates_ref = <ref>[http://www.wolframalpha.com/input/?i=mount+paiko+coordinates]</ref>
}}
'''Пајак''' ({{lang-el|Πάικο}}, ''Пајко'') — [[планина]] во [[Егејска Македонија]], денес во [[Грција]].<ref>[http://www.axioupolis-nhm.gr Μουσείο Φυσικής Ιστορίας Αξιούπολης]</ref>
 
Планината се наоѓа во северниот централен дел на [[Егејска Македонија]] и низ неа минуваат границитеопштинските граници на Пеонија ([[Пајонија (општина)|Пајонија]], (на исток), [[Меглен]] (на запад) и [[Постол (општина)|Постол]] на југ на областа [[Централна Македонија]].
 
Највисок врв е Поглед (''Πογλέτι'', ''Поглети'') - 1.650&nbsp;м. Други врвови се Вртоп (''Βερτόπια'', ''Вртопија''), 1.490&nbsp;м и Гроб (''Γκροπ'', ''Гроп''), 1.458&nbsp;м.