Разлика помеѓу преработките на „Вистина“

Одземени 28 бајти ,  пред 6 години
дополнување
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q7949 (translate me))
(дополнување)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Вистина''' е поим од врвно значење во области како [[философија]], [[наука]], [[право]] и [[религија]]. Во главно се разбира како склоп на [[Факт|факти]] и израз на она што е, што постои и што може да се утврди, наспроти лагата која го преставува она што не е и што не може да се утврди.
 
{{Фило-никулец}}
 
Оваа статија се однесува на '''вистина''' како однос во оценка на едно излагање. На пример, изјавата „Вистина е дека 3 е помало од 4“ е оценка на излагањето „3 е помало од 4“. Вистина е концепт од примарно значење во [[философија]], [[наука]], [[право]] и [[религија]].
 
Види исто така [[објективност]].
 
[[Категорија:Философија]]