Разлика помеѓу преработките на „Вртикоп (општина)“

Додадени 28 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Вартокоп''' или '''Вртокоп''' ({{lang-el|Δήμος Σκύδρας}}, ''Димос Скидрас'') — [[општина]] во [[Централна Македонија (Грција)|централниот дел]] на [[Егејска Македонија]], денес во [[Грција]]. Административен центар е истоимениот град [[Вартокоп]] (Скидра). Општината е сместена во областа [[Сланица]].
 
== Населени места ==