Разлика помеѓу преработките на „Мартин Хајдегер“

Додадени 35 бајти ,  пред 6 години
+ никулец
с
(+ никулец)
}}
'''Мартин Хајдегер''' ([[герм.]] ''Martin Heidegger'', {{роден на|26|септември|1889}} - {{починал на|||1976}}), главен претставник на [[егзистенцијализам]]от во [[Германија]] и пошироко во светот. Извршил големо влијание врз современите философи на егзистенцијализмот. Негови најпознати дела се „[[Битие и време]]“, „Кант и проблемот на метафизиката“ и „Што е тоа метафизика?“.
 
{{философ-никулец}}
 
== Наводи ==