Разлика помеѓу преработките на „Вртикоп (општина)“

Додадени 15 бајти ,  пред 7 години
с
с
'''Вартокоп''' ({{lang-el|Δήμος Σκύδρας}}, ''Димос Скидрас'') — [[општина]] во [[Централна Македонија (Грција)|централниот дел]] на [[Егејска Македонија]], денес во [[Грција]]. Административен центар е истоимениот град [[Вартокоп]] (Скидра). Општината е сместена во областа [[Сланица]].
 
== Населени места ==
== Селища ==
Општината Вартокоп е создадена по законот „Каликратис“ на 1 јануари 2011 г., со спојување на две стари општини: Вартокоп и Мениида.<ref>[http://www.kedke.gr/uploads/N38522010_KALLIKRATIS_FEKA87_07062010.pdf Ν. 3852/10]</ref>