Разлика помеѓу преработките на „Вртикоп (општина)“

Додадени 80 бајти ,  пред 7 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Вартокоп''' ({{lang-el|Δήμος Σκύδρας}}, ''Димос Скидрас'') е [[демопштина]] во [[Централна Македонија (ГърцияГрција)|демцентралниот дел]] в областна [[ЦентралнаЕгејска МакедонияМакедонија]], наденес Републикаво [[ГърцияГрција]]. Център наАдминистративен демацентар е едноименниятистоимениот град [[Вартокоп]] (Скидра). ДемътОпштината е разположенсместена вво областтаобласта [[Сланица]].
 
== Селища ==