Разлика помеѓу преработките на „Епир (област)“

Одземени 70 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Епир (периферија) на Епир (област))
с
::''Оваа статија се однесува на грчкатаадминистративната периферијаобласт Епир. За други значења видете [[Епир]].''
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
::''Оваа статија се однесува на грчката периферија Епир. За други значења видете [[Епир]].''
 
{{Инфокутија Периферија ГР
}}
 
'''Епир''' ([[Грчки јазик|грчки]]: ''Ήπειρος'') е [[периферииобласти наво Грција|периферијаобласт]] во северозападна [[Грција]]. Се граничи со [[Западна Македонија (периферијаГрција)|Западна Македонија]] и [[Тесалија]] на исток, [[Централна Грција]] на југ, [[Јонско Море|Јонското Море]] и [[Јонски Острови|Јонските Острови]] на запад, додека на север граничи со [[Албанија]]. Провинцијата зафаќа [[површина]] од 9.200 km<sup>2</sup>. [[Северен Епир|Другиот дел од Епир]] е во Република Албанија.
 
== Територијално-административна поделба на Епир ==
Од економски аспект, Епир е сиромашна област, со мала [[индустрија]]. Поради карпестиот терен, [[земјоделство]]то е отежнато. [[Тутун]]от се одгледува околу Јанина, а развиен е [[риболов]]от. Сепак, поголемиот дел од [[храна]]та се увезува од плодните региони на Грција.
 
{{ПериферииОбласти наво Грција}}
{{Региони на Грција}}
 
[[Категорија:Периферија Епир (област)| ]]