Разлика помеѓу преработките на „Хуан Карлос I“

Одземени 994 бајти ,  пред 6 години
поправка на правопис, промени во стилот
(→‎Абдикација: дополнување)
(поправка на правопис, промени во стилот)
}}
 
'''Хуан Карлос I''' eбил [[Листа на шпански кралеви|крал на Шпанија]] од [[1975]] година. Тој е роден во прогонство, а престолот го наследил од дедо сидо [[Алфонсо XIII од Шпанија2014]] година. Татко му, дон Карлос се откажал од престолот во негова корист.
 
Хуан Карлос е роден во [[Рим]], [[Италија]] на [[5 јануари]] [[1938]] година, во време кога неговото семејство било прогонето од [[Франциско Франко]]. Во [[1948]] година, генералот Франко го повикал Дон Хуан да го премести Хуан Карос во [[Шпанија]] и да го “''воспита''“ како иден крал на [[Шпанија]]. Истата година, тој за прв патпрвпат стапнал на шпанска територија. кога [[Шпанија]] била објавенапрогласена за [[кралство]], а Хуан Карлос за престолонаследник. Пред смртта на Франко, голем дел од населението Карлос не го гледаат како иден лидер на државата. Франкистите го нарекувале “принцот идиот“ и се колнеле дека нема да дозволат тој да се качи на претолот.
Како и да е, Хуан Карлос наНа [[22 ноември]] [[1975]] година, Хуан Карлос станал [[Листа на шпански кралеви|крал на Шпанија]], а престолот го наследил од дедо си [[Алфонсо XIII од Шпанија]]. Татко му, дон Карлос се откажал од престолот во негова корист. Според новиот устав од [[1978]] година, кралот на Шпанија добил многу поголеми должности односно власт, за разлика од другите монархии во [[Европа]]. ТојХуан Карлос станал главен командант на вооружените сили и има големо влијание во политичкиот живот на Шпанија. По објавувањето му за крал, тој обеќал дека Шпанија ќе ја изгради под демократски услови и како таков ќе биде крал на сите нации во Шпанија.
 
СеХуан Карлос се оженил за [[Софија Грчка]]. Веднаш по стапувањето во брак, шпанците ја посретнале новата кралица со натписи од типот таа да се врати во својата матична земја. Новата кралица за мал период го научила [[шпански јазик|шпанскиот јазик]], и родила три деца,: принцезите Елена и Кристина и принцот [[Филип VI (Шпанија)|ФилипФелипе]]. Многу бргу се утврдува како интелигентна жена со голема мудрост.
 
== Абдикација ==