Разлика помеѓу преработките на „Хуан Карлос I“

Додадени 360 бајти ,  пред 6 години
→‎Абдикација: дополнување
с
(→‎Абдикација: дополнување)
 
== Абдикација ==
На [[2 јуни]] [[2014]] г.година, премиерот на [[Шпанија]], [[Марио Рахој]], прогласил дека, по речиси 40 години минати на престолот, кралот Хуан Карлос решил да абдицира, поради лични причини, и дека ќе го наследи престолонаследникотпринцот [[Филип VI (Шпанија)|ФилипФелипе]].<ref>[http://www.bbc.com/news/world-europe-27662301 King Juan Carlos of Spain abdicating], 2 June 2014, [[BBC]]</ref> <ref>"Шпанскиот крал Хуан Карлос ќе абдицира", ''Дневник'', година XVIII, број 5481, вторник, 3 јуни 2014, стр. 14.</ref>
 
== Поврзано ==