Сињак: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
== Населени места ==
Поголеми населени места во околината на Сињак се: [[Сачишта]] на југ, [[Кајлар]] на североисток и [[Кожани]] на југоисток. На самата планина се среќаваат селата [[Влашка Блаца]] (во средиштето), [[Селце (НаселишкоНаселичко)|Селце]] и [[Деделер]] во јужниот и [[Ланга (Кожанско)|Ланга]], [[Дебрец]], [[Мокрени (Леринско)|Мокрени]] и [[Клисура (Костурско)|Клисура]] на северниот дел. Јужно од венецот минува автопатот „Егнатија“ ([[Игуменица]] - [[Јанина]] - [[Кожани]] - [[Солун]]).
 
== Поврзано ==