Разлика помеѓу преработките на „Операција Оверлорд“

с
нема опис на уредувањето
с (Робот: Брише pt,zh,sk,fr,ko,he,es,sr,no,ca,hu,fi,it,gl,id,sl,ja,cs,io,simple,ka (strongly connected to mk:Битката за Нормандија))
с
[[Податотека:NormandySupply edit.jpg|мини|десно|250п|Растовар на [[тенк]]ови и залихи на Денот Д]]
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Денот Д''' или '''Операција Оверлорд''' се нарекува воената инвазија на [[Сојузници од Втората светска војна|сојузниците]] од [[Англија]] врз [[Нормандија]], преку каналот [[Ла Манш]], која започнала на 6. јуни 1944.
 
Ова била една од завршните операции од [[Втората светска војна]], со која започнала офанзивата на сојузниците врз силите на [[Нацистичка Германија]] од запад, и нивно постепено повлекување кон исток, кон [[Германија]], од претходно окупираните територии на [[Франција]], [[Бенелукс]] и [[Данска]]. Главницата од сојузничките сили ја сочинувале американски, британски, канадски и француски единици. Целовкупната флота ја чинеле бродови од 8 различни земји, вкупно 6.939 бродови (1.213 воени бродови, 4.126 транспортни бродови и 1.600 бродови за поддршка, вклучувајќи ги и трговските бродови).