Разлика помеѓу преработките на „Кралска академија на науките (Шведска)“

с
нема опис на уредувањето
с
с
 
[[Податотека:KVA.JPG|мини|десно|Зградата на Кралската академија на науките во Стокхолм]]
'''Кралска академија на науките''' ([[швед.]] ''{{lang-sv|Kungliga Vetenskapsakademien}}, '', KVA'') — една од [[Кралски академии во Шведска|кралските академии]] во [[Шведска]]. Ова е независна и невладина научна организација со задача да ги поттикнува и поддржува [[наука|науките]], пред сè [[природни науки|природните науки]] и [[математика]]та.
 
Академијата е основана на [[2 јуни]] [[1739]] г. од славниот природонаучник [[Карл Линеј]], меркантилистот Јонас Алстремер, конструкторот Мортен Тривалд, чиновниците Стен Карл Билке и Карл Вилхелм Кедерхилм и политичарот Андерс Јохан фон Хепкен.<ref name="kva-history">