Разлика помеѓу преработките на „Хуан Карлос I“

Додадени 489 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 77 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q19943 (translate me))
с
}}
 
'''Хуан Карлос I''' e [[Листа на шпански кралеви|крал на Шпанија]] од [[1975]] година. Тој е роден во прогонство, а престолот го наследил од дедо си [[Алфонсо XIII од Шпанија]]. Татко му, дон Карлос се откажал од тронотпрестолот во негова корист.
 
Хуан Карлос е роден во [[Рим]], [[Италија]] на [[5 јануари]] [[1938]] година, во време кога неговото семејство било прогонето од [[Франциско Франко]]. Во [[1948]] година генералот Франко го повикал Дон Хуан да го премести Хуан Карос во [[Шпанија]] и да го “''воспита''“ како иден крал на Шпанија. Истата година тој за прв пат стапнал на шпанска територија. [[Шпанија]] била објавена за [[кралство]], а Хуан Карлос за престолонаследник. Пред смртта на Франко, голем дел од населението Карлос не го гледаат како иден лидер на државата. Франкистите го нарекувале “принцот идиот“ и се колнеле дека нема да дозволат тој да се качи на тронотпретолот.
Како и да е, Хуан Карлос на [[22 ноември]] [[1975]] година станал [[Листа на шпански кралеви|крал на Шпанија]]. Според новиот устав од [[1978]] година, кралот на Шпанија добил многу поголеми должности односно власт за разлика од другите монархии во [[Европа]]. Тој станал главен командант на вооружените сили и има големо влијание во политичкиот живот на Шпанија. По објавувањето му за крал, тој обеќал дека Шпанија ќе ја изгради под демократски услови и како таков ќе биде крал на сите нации во Шпанија.
 
Се оженил за [[Софија Грчка]]. Веднаш по стапувањето во брак, шпанците ја посретнале новата кралица со натписи од типот таа да се врати во својата матична земја. Новата кралица за мал период го научила [[шпански јазик|шпанскиот јазик]], и родила три деца, инфантитепринцезите Елена и Кристина и принцот ФењлипеФелипе. Многу бргу се утврдува како интелигентна жена со голема мудрост.
 
== Абдикација ==
{{Шаблон:Монарси на Шпанија}}
На 2 јуни 2014 г. премиерот прогласил дека Хуан Карлос решил да абдицира, и дека ќе го наследи престолонаследникот [[Филип VI (Шпанија)|Филип]].<ref>[http://www.bbc.com/news/world-europe-27662301 King Juan Carlos of Spain abdicating], 2 June 2014, [[BBC]]</ref>
 
== Поврзано ==
* [[Крал на Шпанија]]
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{Шаблон:Монарси на Шпанија}}
 
[[Категорија:Родени во 1938 година]]