31 мај (починале): Разлика помеѓу преработките

Одземени 9 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:transparent}};"
|valign="top" align="right"|[[1594]] 
|[[Јакопо Робусти Тинторето]] — [[италија]]нски [[маниризам|маниристички]] [[сликар]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1809]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[1962]] 
|[[Адолф Ајхман]] — нацистичкиотнацистички функционер, обесен послепо судскиот процес во кој е утврдено дека е виновен за смртта на шест милиони луѓе.
 
|}