Лагадина (општина): Разлика помеѓу преработките

Одземени 45 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
:* Општински оддел Лагадина
::* град [[Лагадина]] (или Лагадин; Λαγκαδάς, Лангадас) (7 .215 жители)
 
:* Општински оддел Куровали
[[Податотека:Dimos Langada - Thessaloniki Prefecture, Greece - political map - municipality level.svg|мини|дясно|Поранешната општина Лагадина на картата на некогашниот Солунски округ.]]
:* Општински оддел Баловец
::* село [[Баловец]] (Балевец или Балавча; Κολχικό, Колхико) (1 .959 жители)
 
:* Општински оддел Каваларци
::* село [[Каваларци]] (или Кавалар, Καβαλλάρι, Кавалари) (1 .874 жители)
 
:* Општински оддел Лагиново
::* село [[Лагиново]] (или Лајна, Λαγυνά, Лагина) (2 .409 жители)
 
:* Општински оддел Сирачево
 
:* Општински оддел Саријер
::* село [[Саријер]] (Саријар или Сариер; Χρυσαυγή, Хрисавги) (1 .018 жители)
 
=== Општинска единица Лахна ===
[[Податотека:Dimos Assirou - Thessaloniki Prefecture, Greece - political map - municipality level.svg|мини|дясно|Поранешната општина Гвоздово на картата на некогашниот Солунски округ.]]
 
:* Општински оддел Гвоздово (2 .481)
::* село [[Гвоздово]] (или Ѓувезна; Άσσηρος, Асирос) (2 .264 жители)
::* село [[Ексамили]] (Εξαμίλι, Ексамили) (217 жители)
 
::* село [[Сухо]] (Σοχός, Сохос) (2 920 жители)
 
:* Општински оддел Грамич (1 .360 жители)
::* село [[Грамич]] (Κρυονέρι, Крионери) (901 жители)
::* село [[Авги]] (Αυγή) (459 жители)
::* село [[Чернак]] (Αρετή, Арети) (239 жители)
 
:* Општински оддел Хаџи Махала (1 .264 жители)
::* село [[Хаџи Махала]] (Πέντε Βρύσες, Пенде Врисес) (757 жители)
::* село [[Џами Махала]] (Πολυδένδρι, Полидендри) (507 жители)