Разлика помеѓу преработките на „Петер Паул Рубенс“

с
нема опис на уредувањето
с
с
| awards =
}}
'''Петар Паул Рубенс''' ({{lang-nl|Peter Paul Rubens}}; [[Зиген]], {{роден на|28|јуни|1577}} - {{починал во|Антверпен|}}, {{починал на|30|мај|1640}}) — фламански [[сликар]], еден од најголемите мајстори на барокниот стил. Соединувајќи ги најдобрите традиции на [[италија]]нското сликарството и сликарството во северниот дел на [[Европа]], тој создаде слики полни со драматика, еротика, раскош на костимите и сјај на боите.
 
== Наводи ==