Цветко Узуновски: Разлика помеѓу преработките

Додадени 539 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Cvetko Uzunovski.JPG|thumb|150px|десно|Цветко Узуновски]]
'''Цветко Узуновски - Абас''' ([[Царев Двор]], [[Ресен]]ско, [[24 декември]] [[19161912]] - [[Скопје]], [[24 мај]] [[1993]])<ref>„Македонска енциклопедија“, МАНУ, Скопје, 2009, 1527-1528 стр.</ref> е македонски комунист, учесник во [[НОБ]] и истакнат комунистички функционер по ослободувањето. Носител е на [[Партизанска споменица 1941]].
 
ПристапуваКако конзанаетчиски комунистичкотоработник, во [[1934]] година се приклучил на синдикалното движење, а во [[19341937]] година станал член на [[КПЈ]]. Во јуни [[1937]] година пристигнува во [[Шпанија]] каде до [[1939]] година учествува во [[Шпанска граѓанска војна|Шпанската граѓанска војна]].<ref>[http://www.marxists.org/makedonski/istorija/spanija/makedonski_spanci.htm Македонци учесници во Шпанската граѓанска војна]</ref> По падот на Шпанската република, Узуновски е во концентрационен логор во Франција до 1941 година.
 
Во септември [[1941]] година станува член на Покраинскиот воен штаб на Македонија. Кон крајот на мај [[1942]] година влегува во составот на Привремениот покраински комитет на [[КПЈ]] за Македонија. При формирањето на [[Сојуз на комунистите на Македонија|Комунистичката партија на Македонија]] во март [[1943]] година е избран за член на нејзиниот прв Централен комитет. Од пролетта [[1943]] година е политички комесар на [[Главен штаб на НОВ и ПОМ|Главниот штаб на НОВ и ПОМ]]. Член е на [[Иницијативен одбор за свикување на АСНОМ|Иницијативниот одбор за свикување на АСНОМ]]. ДелегатИзбран е за делегат е на Второто заседание на [[АВНОЈ]]. Учествува на Првото заседание на [[АСНОМ]], на кое е избран за член на неговиот [[Президиум на АСНОМ|Президиум]].
 
По ослободувањето беше прв началник на [[УДБА]], а на [[11 февруари]] [[1946]] година е избран за министер за внатрешни работи на НР Македонија.<ref>[http://www.slvesnik.com.mk/Issues/68604F4832664DF89D85F5A68E261ABC.pdf Службен весник на Народна Република Македонија 4/1946, 1 стр.]</ref> На оваа функција останува до [[1953]] година. Од август 1953 година е началник на Управата за цивилна заштита во Државниот секретаријат за внатрешни работи на Југославија, а од [[1963]] година е началник на Управата за народна одбрана во Државниот секретаријат за народна одбрана на Југославија. Пензиониран е како генерал полковник на [[ЈНА]].
 
Пензиониран е како генерал мајор на [[ЈНА]].
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.marxists.org/makedonski/istorija/makedonija/lena.htm Лазе Стојчевски „Лена - наш непребол“], „Нова Македонија“
* [http://www.utrinski.mk/?ItemID=61D30E186C0DE34F95F44C4F4FFA90A9 Виктор Цветаноски „Лена ликвидирана по налог на Абас“], „Утрински Весник“
 
[[Категорија:Дејци на КПМ|Узуновски, Цветко]]
[[Категорија:Учесници во Шпанската граѓанска војна|Узуновски]]
[[Категорија:ПартизаниМакедонски партизани|Узуновски, Цветко]]
[[Категорија:Делегати на Првото заседание на АСНОМ|Узуновски]]
[[Категорија:Македонски генерали|Узуновски]]
[[Категорија:Ресенчани|Узуновски]]
[[Категорија:Царев Двор|Узуновски]]
6.712

уредувања