Разлика помеѓу преработките на „Енергија“

Додадени 139 бајти ,  пред 6 години
с (Отстрането уредувањето на 92.53.23.134 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
Енергијата претставува [[способност]] на телото да врши [[работа]]. Енергијата ја покажува [[состојбата на телото]].Енергијата се мери со иста единица (џул) како и работата.
**''Еден џул'' е [[работа]] што ја извршува сила од 1N на растојание од 1m
==Видови енергија==
Видови енергија се:
*потенцијална
*кинетичка
*хемиска
*нуклеарна
*топлинска
*електрична
*звучна...
 
== Енергија и енергенси ==
Анонимен корисник