Преспа: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
[[Податотека:Prespa lake basin.svg|десно|мини|250п|Преспа]]
'''Преспа''' — [[историско-географска област]] во регионот [[Македонија]], сега разделена помеѓу [[Република Македонија]], [[Грција]] и [[Албанија]].
Во географска смисла на зборот поимот Преспа представува голема котлина во чиј центар се сместени двете Преспански езера - [[Преспанско Езеро|Големото]] и [[Мало Преспанско Езеро|Малото]]. Од север котлината е заградена од планината [[Бигла]], од запад од [[Галичица]], од југ од Сува Гора и од исток од [[Баба (планина)|Баба]]. Северната страна на областа, лежи во Република Македонија и се нарекува Горна Преспа и го опфаќа поголемиот дел од територијата на општината [[Општина Ресен|Ресен]]. Јужната - [[Долна Преспа]] е разделена на [[Мала Преспа]], на чија територија е албанската општина [[Пустец]] и [[Голема Преспа]], на чија територија лежи грчката општина [[Општина Преспа (Грција)|Преспа]] и јужниот дел на општината Ресен со селата [[Долно Дупени]], [[Наколец]], [[Брајчино]], [[Љубојно]], [[Штрбово]], [[Крани]], [[Сливница (Ресенско)|Сливница]], [[Претор]], [[Курбиново]], [[Асамати]], [[Рајца]] и [[Грнчари]].