Преспа: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
 
== Геофрафски карактеристики ==
Преспанската котлина од сите страни е обиколена со високи планини: на исток е планината Баба со највисокиот врв [[Пелистер]] (2601 м); на север Бигла (1933 м),на запад Галичица (2255м) и на југ [[ГорбечКорбец]] (1750м). Самата котлина неприродно е поделена помеѓу три држави од која најголемиот дел и припаѓа на Република Македонија,а останатите делови се во Република Грција и Република Албанија.
Во котлината се наоѓаат две езера:Големото и Малото Преспанско езеро
Во водите на Големо преспанско езеро се наоѓа тромеѓето на македонската - грчката и албанска граница.