Ото Лилиентал: Разлика помеѓу преработките

Одземени 102 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Ото Лилинтал''' ({{lang-de|Otto Lilienthal}}; понекогаш погрешно нарекуван и како '''Ото Лилентал''') ({{роден|23|мај|1848}} — {{починал|10|август|1896}}) бил [[Германци|германски]] пионер во [[воздухопловство]]то, кој станал познат како ''крал на едрилиците''. Бил првиот човек кој успеал да направи добро документирани, успешни и повеќе пати изведувани летови со едрилица. Го следел експерименталниот пристап претходно воспоставен од страна на [[Џорџ Кејли]]. Разни весници и списанија објавиле слики од летањето на Лилинтал, наведувајќи дека јавното и научното мислење околу можноста за летање станува реалност. За неговите придонеси кон воздухопловството во тоа време, често бил нарекуван и како „татко на летањето“.
 
Умрел поради здобиени повреди кога неговата едрилица откажала и не можел да ја контролира; при падот од околу 15 метри го скршил вратор.