Разлика помеѓу преработките на „ФК Металург Скопје“

Додадени 156 бајти ,  пред 6 години
с
нема опис на уредувањето
с
капацитет = 3.000 |
лига = [[Прва Македонска Лига (фудбал)|Прва македонска лига]] |
сезона = [[Прва фудбалска лига на Македонија 2012/2013|2012/2014|2013/2014]] |
позиција = 23<small>ри</small> |
шема_лр1=|шема_т1=|шема_др1=|
леварака1=008000|тело1=008000|деснарака1=008000|шорцеви1=008000|чорапи1=008000|
ФК Металург е оформен [[1964]] година. Своите натпревари ги игра на [[стадионот Железарница]], кој го дели со [[ФК Скопје]]. Во својата историја клубот две сезони има настапувано во 2 Југословенска лига. По независноста на [[Македонија]] клубот ќе учествува во првата сезона во [[Прва фудбалска лига на Македонија 1992-1993|првата фудбалска лига на Македонија 1992-1993]], каде во есенскиот дел ќе ја освои вицешампионската титула, но на крајот од сезоната ќе испадне од лигата. Од тогаш клубот настапува во [[Втора македонска фудбалска лига|втората македонска фудбалска лига]] и во [[Трета македонска лига|третата македонска лига (Север)]].
Од сезоната [[Прва фудбалска лига на Македонија 2008/2009|2008/2009]] па наваму Металург игра во Првата Лига.
Металург е освојувач на [[Куп на Македонија (фудбал)|Купот на Македонија]] во 2011 година.
 
{{Прва фудбалска лига на Македонија 2013/2014}}